ASALA Terör örgütünce Katledilen Bakanlığımız Diplomatları Anıldı.
Tarih: 28/06/2016
   


BAKANLIĞIMIZ ŞEHİT DİPLOMATLARI ANILDI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yurtdışında görev yaparken Ermeni terör örgütlerince şehit edilen görevlilerimiz Reşat Moralı, Tecelli Arı,  Erdoğan Özen ve şehit olan diğer diplomatlarımızı anmak üzere Bakanlığımız Reşat MORALI konferans salonunda anma töreni gerçekleştirildi.

Toplantıda Yurtdışı İşçi Hizmetleri Uzmanları Derneği Başkanı Yüksel Al, Dışişleri Bakanlığı Adına Pretorya (Güney Afrika Cumhuriyeti) Büyükelçisi Elif Çomoğlu Ülgen ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu birer konuşma yaptılar.

Asala terör örgütü tarafından şehit edilen başta Reşat Moralı, Tecelli Arı ve Erdoğan Özen olmak üzere 46 diplomatımızı rahmet ve şükranla anarak sözlerine başlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu da yaptığı konuşmada; sadece 32 yıl önce hain bir pusu ile şehit edilen diplomatlarımızı anmak için değil, ahitleşmeyi sağlayabilen, tarihin ve geçmişi izlerini unutmayan, tedbirlerini alan ama bunun üzerinden düşmanlık beslemeyen bir anlayışı ortaya koymak için bir araya gelindiğinin altını çizdi.

 Asala terör örgütü tarafından 1915’te yaşanılan olayın tekrar canlandırıldığını da ifade eden Soylu, “millet-i sadıka” olarak adlandırılan Ermeni milletiyle Türk milleti arasında beton duvarlar örüldüğünü ve bunun bütün dünya tarafından istedikleri zaman kullanabilecekleri bir politik kulvar haline getirildiğini sözlerine ekledi. DHKP-C’nin de PKK’nın da aynı stratejiyi uyguladığına vurgu yapan Bakan Soylu, özellikle DHKP-C’nin de aynı ayrılığı Aleviler ile Sünniler arasında çıkarmaya çalıştığını ifade etti.

Süleyman Soylu, sözlerine şöyle devam etti:

“Bize düşen bunun tedbirini alabilmektir. Bu tedbiri alabilmek için de altyapısı iyi hazırlanmış bir şuura ihtiyacımız vardır. Bazen ideolojik tartışmalarımız, günlük işlerimiz bizi bu şuurdan alıkoymaktadır. Biz bu şuuru, biraz önce bahsettiğim her yüzyıl farklılaşan ayrışmalara mahkûm etmemeliyiz. Elbette ki bugün karşı karşıya kaldığımız mesele de aynıdır. Bugün Amerika’nın PYD’ye gösterdiği yumuşak yüz, bugün Avrupa’da karşı karşıya kaldığımız İslamofobiye ve sayın büyükelçimizin ifade ettiği Türkofobiye, Holokost’u görmezden gelip Almanya parlamentosunda Türkiye’yi yargılamak, Brüksel’de çadırlarla birlikte bu ülkeye siyasi mesajlar vermek, PKK, Asala ve DHKP-C’nin yaptığından herhangi bir farkı yoktur. Bunu şöyle anlamayın; etrafındaki herkesi düşman olarak gören bir ülke olarak anlamak, bence meseleye hiç bakılmaması gereken zaviyeden bakmak anlamına gelir.”

Farklı kültürlere bakış noktasında Anadolu coğrafyasının ve geçmişte yaşanılan travmaların Türk milletine bu konuda bir feraset kazandırdığını da ifade eden Bakan Soylu, şunları söyledi:

“Bize bu anlayışı veren ailemiz değil, bu ülkedir. Bu coğrafyadır. Anadolu coğrafyası bir taraftan hatırlamayı, bir taraftan bağışlamayı öğretmiştir. Bu milletin feraset sahibi olmasında bu topraklarda yaşadığı travmaların ve acıların etkisi büyüktür. Biz bu travmaları yaşamasaydık belki bugün birçok konuda demokratik olgunluğu gösterecek takatte olmayacaktık. Türkiye’nin bir taraftan bir tarafa Kürtlerin gönderildiği, Şeyh Sait meselesinin sonuçlarının yaşandığı, Dersim’de hiç günahı olmayan çocukların ana babalarından ayrıldığı, “ben dindarım” diyenlere Takrir-i Sükûn’dan sonra oluşan süreç, bu ülkenin yarınlarına konulan ambargo aklından başka bir şey değildir. Biz 1699 Karlofça’dan sonra bir gerileme sürecine girdik. Güzel Cumhuriyetimizle birlikte bunu tersine çevirmeye çalışıyoruz.”

Soylu, konuşmasının sonunda Asala terörüyle şehit edilen diplomatlarımıza tekrar rahmet dileyerek, organizasyonda emeği geçenlere de teşekkür etti.  

Toplantıda söz alan Büyükelçi Elif Çomoğlu Ülgen de Dışişleri Bakanlığı adına konuşma yapmaktan onur duyduğunu belirterek “Biz Dışişleri Bakanlığı olarak bu davanın tarafıyız” ifadelerini kullandı. Kendisinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda aslında baba ocağında olduğunu, yıllarca bir çalışma ataşesinin çocuğu olarak eğitildiğini anlatan Ülgen, Ermenilerin acı ve kayıplarını kimsenin inkâr etmediğini ancak yaşananları tanımlamak için soykırım iddiasında bulunmanın doğru olmadığını ve Türklerle Ermeniler arasındaki uzlaşmayı engelleyeceğini sözlerine ekledi.

Yurtdışı İşçi Hizmetleri Uzmanları Derneği Başkanı Yüksel Al’ın, yaptığı konuşmada bir devletin diğer ülkeye gönderdiği elçilerin o ülkenin korumasında olduğunu ancak Türk diplomatların gittikleri ülkeler tarafından korunamadığını ifade etti. Dünyada 46 büyükelçisi şehit olmuş bir başka ülke olmadığına vurgu yapan Yüksel Al, ülkelerin meclislerinde iç siyasete ve uluslararası siyasete göre karar alındığını, son zamanlarda Federal Almanya meclisinde alınan Ermeni kararının bunun en yakın örneği olduğunu sözlerine ekledi. Bu içerik 528 defa görüntülendi.
 
Yorumlar
Yorum Ekleyin
Adınız Soyadınız
e-Posta Adresiniz
Başlık
Yorum
Kalan karakter sayısı : 6000
Güvenlik Kodu
 
Yorumlarınız, editörlerimizin onayından hemen sonra yayınlanacaktır.
 
 
Copyright © 2015 Yurtdışı İşçi Hizmetleri Uzmanları Derneği
         
DERNEĞİMİZ

Tarihçe / History
Yurtdışı İşçi Hizmetleri Uzmanı / Expert on Services for Workers Abroad
Anayasal Dayanak / Constitutional Background
Yönetim Kurulumuz / Governing Body
FAALİYETLER

Çalışma / Labour
İstihdam ve Sosyal Güvenlik Terminolojisi / Employment and Social Security Glossary
Sosyal Güvenlik / Social Security
Göç / Migration
Hukuki / Juridical (Legal)
ÜLKELER

ALMANYA / Germany
İSVEÇ / Sweden
Yabancı Sigorta Kurumları İletişim Adresleri / Correspondent Addresses of Foreign Insurance Institutions
Yurtdışına Atama (Mayıs 2016) Yapılan Temsilcilik Listesi / List of Appointments
GALERİ
Fotoğraf Galerisi
Video Galerisi
DİĞER
Mevzuat
Güncel
Makaleler
Sık Sorulan Sorular
İletişim