Bakanlığımızın Şehit Diplomatlarının Özgeçmişleri
Tarih: 28/06/2016
   Şehit Diplomatlar
  Yazarın Diğer Makaleleri 

Necip Reşat MORALI

20 Ekim 1943 tarihinde Safranbolu’da dünyaya gelen ve 1966 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olan Reşat MORALI, aynı yıl Ankara Vilayet-i Maiyet Memurluğu’na atanmıştır. Nisan 1967 yılında lisansüstü ve doktora eğitimi için Fransa’ya giden MORALI, Paris’te doktorasını tamamlamıştır. İlk görevini Paris Büyükelçiliği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliği’nde Sosyal Yardımcı olarak tamamlayan daha sonra da Müşavir Yardımcısı olarak yine aynı Büyükelçilik bünyesinde görev yapan Necip Reşat MORALI, 4 Mart 1981 Çarşamba günü Çalışma Müşavirliği binasından çıkıp aracına bineceği sırada kimliği belirlenemeyen ASALA mensubu iki teröristin silahlı saldırısına uğrayarak olay yerinde hayatını kaybetmiştir.

 Necip Reşat MORALIşehit edildiği tarihten iki ay sonra yurt dışı görevini tamamlayarak Türkiye’ye dönecekti. MORALI, üç çocuk babasıydı. İçinde bulunduğumuz salonumuza da ismini veren Reşat MORALI, Bakanlığımızın ASALA terörüne kurban verdiği ilk şehididir.

Hamit Tecelli ARI

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde 1946 yılında dünyaya gelen Tecelli ARI, İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nden 1973 yılında mezun olmuştur. Memuriyete Alaşehir Yıldız Camii’nde 1969 yılında başlamıştır. Hamit Tecelli ARI, 1980 yılının sonunda Paris Büyükelçiliği Çalışma Müşavirliği nezdinde Din Görevlisi olarak atanmıştır. 4 Mart 1981 tarihinde Çalışma Ataşeliği binasından Reşat MORALI ile birlikte çıktığı sırada silahlı saldırıya uğramış ve ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede şehit olmuştur.

Evli olan Hamit Tecelli ARI, iki çocuk babasıydı.

 

Erdoğan ÖZEN

32 yıl önce bugün şehit olan Sayın Erdoğan ÖZEN

1 Ekim 1934 yılında İzmir’in Dikili İlçesi’nin Bademli Köyü’nde dünyaya gelen Erdoğan ÖZEN, İzmir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden 1959 yılında mezun olmuştur. 1 Temmuz 1959 yılında yedek subaylık göreviyle birlikte kamu görevine başlayan Erdoğan ÖZEN, Bakanlığımızdaki görevine 1966 yılında başlamıştır. 1980 yılında Viyana Büyükelçiliği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşavirliği’ne Sosyal Yardımcı olarak atanan Şehidimiz Erdoğan ÖZEN, şehit edildiği tarihten bir hafta sonra görevini tamamlayarak yurda dönecekti. 20 Haziran 1984 tarihinde "Ermeni Devrimci Ordusu" adlı örgüt tarafından aracına yerleştirilen bombanın infilak etmesi sonucu yaşamını yitirmiştir.

Evli olan Erdoğan ÖZEN’in 1 çocuğu vardı.

 

Bu içerik 586 defa görüntülendi.
 
Yorumlar
Yorum Ekleyin
Adınız Soyadınız
e-Posta Adresiniz
Başlık
Yorum
Kalan karakter sayısı : 6000
Güvenlik Kodu
 
Yorumlarınız, editörlerimizin onayından hemen sonra yayınlanacaktır.
 
 
Copyright © 2015 Yurtdışı İşçi Hizmetleri Uzmanları Derneği
         
DERNEĞİMİZ

Tarihçe / History
Yurtdışı İşçi Hizmetleri Uzmanı / Expert on Services for Workers Abroad
Anayasal Dayanak / Constitutional Background
Yönetim Kurulumuz / Governing Body
FAALİYETLER

Çalışma / Labour
İstihdam ve Sosyal Güvenlik Terminolojisi / Employment and Social Security Glossary
Sosyal Güvenlik / Social Security
Göç / Migration
Hukuki / Juridical (Legal)
ÜLKELER

ALMANYA / Germany
İSVEÇ / Sweden
Yabancı Sigorta Kurumları İletişim Adresleri / Correspondent Addresses of Foreign Insurance Institutions
Yurtdışına Atama (Mayıs 2016) Yapılan Temsilcilik Listesi / List of Appointments
GALERİ
Fotoğraf Galerisi
Video Galerisi
DİĞER
Mevzuat
Güncel
Makaleler
Sık Sorulan Sorular
İletişim